2024. szeptember 8. - Vasárnap
Adorján, Adrián, Adrienn, Mária, Marietta napja
CÍMLAP
Érdről
Közérdekű információk
Egészségügy
Kultúra
Oktatás
Szervezetek
Arhívum
Érd a történelem tükrében
Érd város történetének rövid áttekintése az őskortól a XX. századig.
Az őskor embere Érden
A Kárpát-medence parányi mozaikdarabja, az Érdi-fennsík adott otthont Magyarország egyik legrégebbi ősemberi telepének, mely Rudabánya és Vértesszőlős mellett Közép-Európa legjelentősebb paleolitkori lelőhelyeként szinte áhítattal emlegetett fogalommá vált a régészek körében.
Érd a Római korban
Az Érd-Ófaluban megfigyelhető hajdani római limes út maradványa arra emlékeztet, hogy e vérzivataros időszak római légiói katonai szempontból igen fontosnak tartották a természetes határvonal, a limes Duna mentén található településének védelmét.
Érd a török hódoltság korában
A XVI. században jelent meg először Érd neve a térképeken. Az 1528-ban közreadott híres Lázár deák féle térképen gót betűs írással – sajnos hibásan – Endként tüntetik fel. A Bécsben 1556-ban kiadott Wolfgang Lazius (1514-1565) féle térképen azonban már helyesen említik a települést.
Mozaikok a város XX. századi életéből
Érd vonzereje az infrastrukturális gondok ellenére sem csökkent, s az évről-évre növekvő létszámú lakosság fokozottabb igényei jelentik az egyik legfontosabb ösztönző erőt a város fejlődésében.
A vaskor régészeti emlékei
Az Érd és Százhalombatta határában húzódó dombokat a néphagyomány sokáig hun sírhalmoknak tekintette. A tudományos kutatások azonban tisztázták, hogy e halmok mintegy ezer évvel korábban létesültek, mint ahogy a hunok hazánk területén időlegesen megtelepedtek.
Érd az Árpád-korban és a Középkorban
A tatárjárás megpróbáltatásaitól meggyötört ország népének életerejét bizonyítják azok a települések, melyek a keletről támadó martalóchorda távozása után jöttek létre. E települések közé tartozik Érd, melynek első bizonyítható okleveles említése 1243-ból származik.
Érd a XIX. században
Az 1848-49-es szabadságharc eseményei érdet sem kerülték el. Görgey Artúr tábornok emlékirataiban idézi fel az 1848-49-es szabadságharc egyik nem túl dicsőséges eseményét, melynek során a Pöltenberg Ernő vezette magyar seregek a város határában kerültek szembe az osztrák alakulatokkal.
Az egykori érdi sportrepülőtér
Keresés
Keresés:
Tartalom és Archivum
Hirdetés
Hirdetés