Fundoklia-völgy


Érd-Parkváros tájképileg legszebb része a szarmata mészkőbe bevágódott karsztos aszóvölgy, a Fundoklia. Az M7-es autópályától északra 1962 végén a völgyfő közelében véletlenül bukkant felszínre az érdi paleolitikus telep. A két, egymással összefüggő völgyteknőben kialakult hajdani vadásztelep ősrégészeti és őslénytani feltárása Gáboriné Csánk Vera, valamint Kretzoi Miklós érdeme.
 
A Fundoklia-völgyben nincs állandó vízfolyás. Meredek lejtőit időszakos záporok mossák le, s több helyütt „élő sebhelyek” tárják fel a völgy földtani felépítését. A meredek szarmata mészkőlejtők kopárak, de a völgy alján összefüggő cserjés, fás növénytakaró talált menedéket. Számos kisebb üreg, természetes barlang, illetve ember-vájta kőfülke ad betekintést a fennsík földtani felépítésébe. A völgytől északra található agyagos-löszös magas partfalban gyurgyalagok találtak maguknak költőhelyet.
 
A Fundoklia-völgyben és környékén mintegy 25 védett növényfaj fordul elő. A szurdok környékének talán legszebb és legfeltűnőbb virágdísze a száraz, meszes, köves, füves lejtőket kedvelő tavaszi hérics (Adonis vernalis). A májusban gyönyörű, sárga virágokkal szembeötlő tavaszi hérics gyöktörzsében levő adodinnek szívműködést szabályozó és nyugtató hatása van, ezért gyógynövényként is számon tartják. Jellegzetes a festői, árvalányhajas fennsíkot díszítő pusztai meténg (Vinca herbacea), melynek hatóanyagából, a vincaminból vérnyomás-szabályozó gyógyszer is készül. A meleg, meszes sziklagyepek adnak otthont az augusztustól szeptember végéig virágzó pézsmahagymának (Allium moschatum). A Fundoklia-völgy gyertyánsarjas, hűvös bozótosában, a perzselő napsütéstől védett árnyékban május végén, június elején virít a turbánliliom (Linum martagon).
 
A Fundoklia-völgy több védett gyíkfajnak és cickányfélének nyújt menedéket, de az erdei sikló is előfordul. Sajnálatos, hogy a kártékony emberi beavatkozás több helyütt illegális szemétlerakóvá változtatta ezt a természetvédelemre érdemes szurdokvölgyet.

Dr. Kubassek János
Megjelent: Tájak-Korok-Múzeumok Kiskönyvtára 506. szám, 1994. pp. 11-12.

Keresés

Hirdetés

Hirdetés